• Sağlıklı Yaşamın Anahtarları: Süt ve Süt Tozu

  Sağlıklı Yaşamın Anahtarları: Süt ve Süt Tozu
   Süt Tozu

    Sütün yeterli miktarda tüketilmesi, özellikle büyüme ve gelişmenin gerçekleştiği okul öncesi ve okul çağı çocuklarında çok önemli. Süt sağlıklı bir yaşamın anahtarını elinde tutuyor çünkü besin içeriği açısından oldukça değerli bir gıda. Protein, yağ, karbonhidrat yönünden dengeli, vitamin ve mineraller bakımından zengin. Sütte özellikle sağlıklı kemik ve diş gelişimi için gerekli kalsiyum ve fosfor mineralleri de yüksek oranda bulunuyor.

    

   Sütün faydaları saymakla bitmiyor; büyüme ve gelişmeye yardımcı oluyor, kemik erimesini önlüyor, enerji veriyor, saç ve tırnakların, hücre ve doku oluşumunda etkin rol oynarken, diş çürüklerinin önlenmesine de yardımcı oluyor.

    

   Araştırmalar Türkiye’de süt tüketiminin oldukça düşük olduğunu ortaya koyuyor. Yıllık kişi başı süt tüketiminin kişi başına sadece 25 litre olduğu ülkemizde, araştırmalar özellikle 5-11 yaş arasındaki çocuklarının dörtte birinin süt içmeyi reddettiğini onaylıyor. Süt ve süt ürünlerinin yeteri kadar tüketilmemesi gelişme çağında kemiklerin sağlıklı şekilde gelişememesine, diş çürüklerine ve ileriki yaşlarda kemik erimesine yol açıyor. Bu nedenle, temel besin maddelerimizin başında gelen sütü çocuklarımıza içirmek için büyük bir mücadele yaşanabiliyor.

    

   Bu mücadelede sütteki faydaları çocuğumuza iletebilmenin yollarından biri de süttozu içeren yiyecek ve içecekler olabilir. Özellikle süt içmeyi kesinlikle reddeden çocuklarımız için sütün faydalarını fark ettirmeden paylaşmak rahatlatıcı olacaktır.

   Yağlı sütün yaklaşık yüzde 87’si, yağsız sütün ise yüzde 91’i sudan oluşur. Süt tozu,hijyenik koşullar altında süt içerisindeki suyun buharlaştırılması ile üretilir. Bu şekilde daha fazla süt hijyenik şekilde daha uzun sure saklanabilir. Bu işlem sırasında yalnızca sütün içerisindeki su kaybolurken sütün renk, tat, çözünebilirlik ve besin değeri gibi diğer doğal özellikleri korunur. Yani süt tozunun sütten tek farkı su içeriğidir. Bu üretim faydalarının yanı sıra süt içmeyi reddeden çocukların yardımına koşan ve sütün faydalarını taşıyan ürünlerin geliştirilmesinde büyük bir yardımcı olarak kullanımına da başlanmıştır.

   Diyetisyen Ece Nevra Durukan

Comments are closed.