• Süt tozuna haksızlık yapılıyor! Süt Tozu Güncel Haberler.

  Süt tozuna haksızlık yapılıyor…

  Zaman zaman medyada, konunun dışındaki uzmanların süttozu sanki bir hile vasıtasıymış gibi ”UHT süte, yoğurda ve peynire süt tozu  katıyorlar” şeklindeki beyanlarını görüyorum. Bu çok yanlış bir değerlendirme olduğu gibi, özellikle UHT sütte kesinlikle süt tozu kullanılmamaktadır. Ancak, yoğurt ve dondurmada üretim prosesinin gereği olarak, kurumaddeyi arttırmak, kıvamı iyileştirmek ve proteince zenginleştirmek amacıyla süt tozu kullanmak zorunludur.

  Aslına bakılırsa, süt tozu da bir süt ürünüdür ve ‘doğal sıvı sütün sadece kurutma teknikleri ile toz haline getirilmiş biçimi’dir. Üretimi esnasında hiç bir katkı maddesinin kullanılması da söz konusu değildir. İhtiyaç duyulduğunda tekrar süte dönüştürülebilir (rekonstitüe süt) ve süt ürünlerine (rekombine ürün) işlenebilir. Bu nedenle bazen medyada yanlış olarak yer aldığı gibi, süt tozu kesinlikle bir katkı maddesi değildir. Süte birebir eştir. Hatta kaliteli bir sütten elde edilmişse, mikrobiyolojik açıdan daha güvenilir haldedir. Özellikle UHT sütlere, hiçbir nedenle süt tozu katılmamaktadır. Bu sütlerin 3-4 ay dayanmaları yalnızca, sterilizasyon yoluyla sütün içinde bakteri ve enzimlerin kalmaması nedeni iledir.

  Yoğurt ve dondurma üretiminde ise süt tozu kullanımı ”doğal ve zorunlu”dur. Bunun başka alternatifi yoktur. Süt tozu bazen de beyaz peynir üretiminde protein oranını arttırmak için kullanılabilir. Sütün kuru maddesi yüzde 12-12,5 düzeyindedir. Yoğurt yapımında kuru maddeyi yüzde 16-18 seviyesine getirmek için, aradaki yüzde 5-6’lık kısım, kısmen evaporasyonla (sütün içindeki suyun buhar olarak uzaklaştırılması), kısmen de yüzde 2-4 oranında süt tozu ilavesiyle kapatılır. Dondurma üretiminde ise mutlaka süt tozu kullanılır, dondurma miksinin önemli harç maddelerinden biri süt tozudur. Bu hususlar kesinlikle gıda mevzuatımıza aykırı olmadığı gibi sağlık ve beslenme açısından da sakıncalı değildir.

  Ama ne yazık ki dönem dönem medyada yer alan ‘öldüren süt tozu” nitelemeleri kamuoyunu olumsuz etkilemektedir. Bu haberler nedeniyle süt tozunun kullanıldığı mamalar, yoğurtlar, dondurmalar şüphe ile karşılanmaktadır.

  Açıkçası süt tozuna ve süt tozu üzerinden de bu besleyici gıdalara haksızlık yapılmaktadır. Üstelik süt tozu bugün, sadece gıdalarda kullanılmakla kalmayıp, dünyanın savaş, açlık ve felaket yaşanan bölgelerinde, insanların beslenme sorununu çözen en önemli gıdadır

Comments are closed.